Domači mlečni kefir pripravljamo v naši družini že nekaj let. Ima veliko zdravilnih učinkov na naše telo. Vsebuje probiotike, nima dodanih konzervansov, predvsem pa si ga lahko pripravimo po svojem okusu in kolikor ga potrebujemo.
Zdravilne učinke kefirja, vrsti, shranjevanje in druge pomembne stvari na katere morate pri pripravi paziti preberite tukaj –> Kefir – zdravilni napitek
Potrebujemo:
- stekleno posodo,
- mlečna kefirna zrnca,
- mleko,
- leseno ali plastično žličko,
- cedilo.
Priprava domačega mlečnega kefirja
1. V stekleno posodo ali kozarec damo kefirno zrnce velikosti lešnika. Prelijemo s približno 2 dcl mleka. V kolikor bi želeli pripraviti večjo količino mlečnega kefirja, dodajte več mlečnih zrnc.
2. Posodo oziroma kozarec moramo pokriti, vendar tako, da omogočimo pretok zraka, ki je pomemben za fermentacijo. Naš pripravek sedaj pustimo na sobni temperaturi približno 24 ur. Paziti moramo, da ga ne izpostavimo direktni sončni svetlobi ali bližini kuhalne plošče.
3. V roku 24 ur, ko čakamo, da nastane kefir ga lahko tudi premešamo. Ko se tekočina zgosti, je fermentacija končana in naš domači mlečni kefir je pripravljen.
4. Preden izlijemo kefir v drug kozarec ga premešamo s plastično ali leseno žlico, nato ga moramo še precediti. Paziti moramo, da ne uporabljamo kovinskih pripomočkov.
Kefirna zrna nam ostanejo v cedilu in jih lahko kar ponovno uporabimo. Zrna damo v čist kozarec, prelijemo s svežim mlekom in postopek ponavljamo. Zrnc med uporabami ne umivamo, saj s tem zmanjšamo številne koristne mikroorganizme.
V kolikor smo pripravili večjo količino kefirja ga hranimo v hladilniku v zaprti posodi.
Priprava domačega kefirja s posodo Kefirko
Za lažjo pripravo domačega kefirja vam priporočam posodo Kefirko. To je posoda, ki je oblikovana posebej za pripravo domačega mlečnega kefirja ali svežega vodnega kefirja. Komplet vsebuje stekleno posodo, plastično žličko za mešanje, plastično cedilo, merilni nastavek za kefirna zrna, ki služi tudi kot pokrov, ožemalnik, ki ga potrebujemo za pripravo vodnega kefirja ter knjižico z recepti.
1.Merico napolnimo s kefirnimi zrni do polovice za pripravo 3 dcl kefirja oziroma jo napolnimo do vrha za 0,6 l kefirja. Kefirno zrno zajamemo s palčko oziroma žličko, ki je priložena.
2. Kefirna zrna damo v posodo.
3. Nalijemo ustrezno količino mleka. Na posodi sta vidni dve oznaki. Prva nam služi za pripravo manjše količine kefirja, druga za večjo količino in sicer 0,6 litra.
3. Zapremo s pokrovom, ki nam kasneje služi kot cedilo.
4. Privijemo še tesnilni pokrov, vendar samo toliko, da začutimo upor. Pomembno je, da pokrova ne privijemo do konca, saj moramo omogočiti pretok zraka, ki je potreben za fermentacijo. Po približno 24 urah je fermentacija končana.
5. S palčko premešamo kefir, nato ga skozi cedilo enostavno prelijemo v kozarec. Kefirna zrna ostanejo v posodi, saj cedilo loči kefirna zrna od kefirja.
Posoda Kefirko me je pritegnila, ker je stilsko oblikovana in zares uporabna.
Poskusite tudi vi pripraviti domači kefir in občutite razliko med kupljenim in domačim kefirjem.
Postopek priprave kefirja s posodo Kefirko:
*Objava ni sponzorirana in predstavlja zgolj moje osebno mnenje.
[…] Kako se lotim priprave domačega kefirja jaz, si preberite tukaj –> Domači mlečni kefir […]